Technik informatyk - Zespół Szkół nr 2 w Puławach
Home Programy pomocnicze

Programy pomocnicze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sulima   
poniedziałek, 18 lutego 2013 19:21

Kilka progamów przydatnych przy PHP:

 

Nazwa programu: PHP_Debug 
WWW: http://www.php-debug.com/www/

Aplikacja ta podczas wykonywania programu zbiera informacje na temat czasu działania, dołączanych plików oraz zapytań SQL. Wszystkie te dane są następnie wyświetlane w postaci tabeli lub pływającego DIV-a. Niezwykle przydatne w procesie pisania skryptu lub ewentualnym późniejszym wyszukiwaniu błędów.

Nazwa programu: SimpleTest
WWW: http://www.simpletest.org/

Klasa, która pozwala na testowanie kodu. Podobny efekt można uzyskać, po prostu sprawdzając za pomocą instrukcji warunkowej if, czy każda poszczególna funkcja wygenerowała błąd. Jednak dzięki SimpleTest jest to łatwiejsze, a rezultaty można wyświetlić w postaci eleganckiego podsumowania. Bardzo dobry tutorial, dzieki któremu szybko poznamy istotę działania SimpleTest, znajduje się na stronie domowej klasy.

Nazwa programu: Pixy 
WWW: http://blog.evaria.com/2007/pixy-the-php-security-scanner/

Applet Javy, który sprawdza kod PHP pod kątem podatności na ataki XSS i SQL Injection. Skrypt jest przeszukiwany w poszukiwaniu charakterystycznych schematów, które mogą umozliwić takie ataki. Minusem Pixy jest to, że wymaga kodu bez błędów składni, a także koniecznie w wersji PHP4. Zasłużone miejsce w Top Ten, niemniej, niskie za brak obsługi PHP5.

Nazwa programu: WideImage 
WWW: http://wideimage.sourceforge.net/wiki/MainPage

Klasa w fazie intensywnego rozwoju, która ułatwia pracę z obrazkami w różnych formatach. Bazuje na natywnej bibliotece GD i znacznie ułatwia pracę z różnego rodzaju grafikami. Teraz zmiana wielkości, dodanie znaku wodnego, wyostrzenie czy też nawet nałożenie filtra graficznego to tylko jedna komenda (zamiast kilkudziesięciu w przypadku użytkowania funkcji image_*).

Nazwa programu: pChart
WWW: http://pchart.sourceforge.net/index.php

Kolejna klasa wykorzystująca GD, tym razem do rysowania grafów i wykresów. Wystarczy dostarczyć w odpowiedniej postaci dane do skryptu oraz ustawić opcje, takie jak kolor, tło i typ wykresu, a klasa zajmie się resztą, czyli wyrenderowaniem gotowej grafiki. Przykładowy prosty wykres (pochodzący ze strony domowej projektu) wymagał napisania 18 linijek kodu, poniższy natomiast, wielokolorowy i półpreźroczysty, to tylko 60 linii kodu.

Nazwa programu: phpCodeBeautifier
WWW: http://www.waterproof.fr/products/phpCodeBeautifier/

To jeden z najbardziej rozbudowanych "upiększaczy" kodu. Warto go zastosować po zakończeniu pisania, zwłaszcza gdy mamy zamiar publikować gdzieś kod. Dzięki temu programowi - w wersji GUI oraz dla wiersza poleceń - nasze skrypty będą czytelne oraz elegancko i przejrzyście sformatowane. Główną zaletą phpCB jest łatwa konfiguracja i dobra dokumentacja online.

Nazwa programu: GeSHI - Generic Syntax HIghlighter 
WWW: http://qbnz.com/highlighter/

Najpopularniejszy program do kolorowania składni - według autorów większość kodu w sieci została pokolorowana właśnie przy użyciu GeSHI. Obsługuje ponad sto (dokładnie 126) języków programowania i działa jako moduł m.in. w forum phpBB3 oraz CMSie Mambo. Skrypt generuje kod "otoczony" odpowiednimi klasami PHP, co sprawia, że, po pierwsze, zajmuje on mniej miejsca niż gdyby każdemu elementowi przypisany był styl za pomocą znacznika <span>, a po drugie - łatwo jest edytować domyślne kolorowanie proponowane przez skrypt - wystarczy po prostu zmienić arkusz stylów CSS dla dokumentu wynikowego.

 

Nazwa programu: SimplePie 
WWW: http://simplepie.org/

Ta klasa PHP to najlepszy z dostępnych parserów XML, który w dodatku ciągle jest rozwijany. Dzięki SimplePie stworzenie własnego czytnika kanałów RSS to kilka linijek kodu. Klasa obsługuje cache'owanie, działa poprawnie w nadal popularnym PHP 4 i radzi sobie z błędnymi kanałami RSS i Atom, podczas gdy inne parsery XML wymagają perfekcyjnej składni.

Nazwa programu: HTML Purifier 
WWW: http://htmlpurifier.org/

To kolejna z przydatnych klas, która odfiltruje kod (X)HTML według określonych reguł. Dzięki HTML Purifier łatwo wyeliminujesz konieczność stosowania bbCode w swoich aplikacjach, gdyż cały „input” od użytkownika wystarczy przefiltrować przez tę klasę, aby wyeliminować zagrożenie atakami XSS. HTML purifier ponadto jest w stanie dopasować wprowadzony kod HTML, tak by był zgodny ze standardami W3C lub usunąć niepotrzebne tagi, często dodawane przez edytory WYSIWYG.

Nazwa programu: TCPDF 
WWW: http://www.tecnick.com/public/code/cp_dpage.php?aiocp_dp=tcpdf

Dzięki tej zaskakująco prostej w obsłudze, a jednocześnie rozbudowanej klasie z łatwością automatycznie wygenerujemy np. fakturę VAT w formacie PDF. TCPDF pozwala na zastosowanie czcionek rożnych formatów, conajmniej kilku popularnych typów kodowania, zawiera funkcję automatycznego numerowania i łamania stron, obsługuje obrazki wielu formatów (PNG, GIF, JPG i inne obsługiwane przez GD2), przezroczystość, automatycznie tworzy zakładki i spisy treści. Strona domowa projektu zawiera bardzo dobrą dokumentację oraz ponad 30 przykładów kodu, wraz z wygenerowanymi plikami PDF.

Nazwa programu: phpMyAdmin 
WWW: http://www.phpmyadmin.net/home_page/index.php

Tej aplikacji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - to absolutny „must have” dla każdego, kto ma styczność z bazami danych MySQL. Może służyć zarówno do administrowania całym serwerem, jak i do prostego zarządzania własną baza danych czy też testowania zapytań SQL, które potem trafiają do kodu. Warto wspomnieć o tym, że dla korzystających z baz danych PostgreSQL tworzony jest podobny program (jednak ciągle o mniejszych możliwościach) - phpPgAdmin.

Nazwa programu: PHP User Class 
WWW: http://phpuserclass.com/

To kolejna klasa służąca do obsługi kont użytkowników na naszej stronie. Ma ogromne możliwości konfiguracji. Nieco podobna do pakietów PEAR z kategorii AUTH - pod względem możliwości te ostatnie wypadają jednak blado w porównaniu z PHP User Class.

Nazwa programu: Minify! 
WWW: http://code.google.com/p/minify/

Te dwa niewielkie programy mają podobne zastosowanie - redukcję czasu ładowania strony WWW przez zminimalizowanie liczby zapytań HTTP generowanych w celu pobrania dodatkowych elementów witryn, takich jak zewnętrzne skrypty, arkusze stylów czy obrazki.

Każdy z tych programów osiąga efekt podobnie, czyli poprzez dynamiczne łączenie (merge) plików zawierających skrypty JavaScript lub arkusze stylów w jeden (oraz ewentualną ich kompresję), przez co taka sama ilość kodu (JS lub CSS) jest pobierana tylko przez jednokrotne wysłanie zapytania HTTP - przy czym programista może nadal przechowywać skrypty w różnych plikach.

Dodatkowo poprawne nagłówki generowane przez Minify! "zachęcają" przeglądarki do cache'owania skryptów, a sam program zwraca, gdy istnieje tylko taka możliwość, nagłówek 304 Not Modified, co znacznie ogranicza ilość wymienionych danych.

Nazwa programu: Pajączek NxG
WWW: http://www.pajaczek.pl/

Jedyny polski program w zestawieniu, mogący służyć zarówno do pisania w PHP jak i tworzenia całych serwisów WWW. Zawiera wbudowanego klienta FTP, dynamiczny podgląd, a także dobrze koloruje składnię. Gdy skrypt zostanie już napisany, można bez przełączania się do innego programu zadbać o jego "ubranie" w kod HTML strony.

 
Copyright © 2020 Technik informatyk - Zespół Szkół nr 2 w Puławach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Zakończenie wsparcia
408 dni